Ajosimulaattoriyritys nousee autotallista – unelmasta liiketoiminnaksi

Miltä tuntuu kiitää ralliauton kyydissä mutkasta toiseen – tai ohjata helikopteria taivaan halki? 6DOF Systemsin kehittämä ajosimulaattori tarjoaa niin aidon ajamisen tunteen, että se täytyy itse kokea. Matka ideasta yritykseksi on vaatinut intohimoa alaan ja rohkaisua myös muilta.

Kuva: Oliver Kangastie.

Aito elämys ilman kompromisseja

Astun sisään kempeleläiseen autotalliin, jota hallitsee kaksi hämähäkkimäisellä alustalla olevaa kuppituolia. Seinään nojaavasta 6DOF systems -julisteesta voi nähdä heti tulleensa oikeaan paikkaan: täällä kehitetään ajosimulaattoreita.

–  Tämä pitää kokeilla, että ymmärtää, mistä on kyse, esittelevät veljekset Adam ja Ali Kangastie laitteita.

Kiipeän kyytiin ja hetkessä olen ralliautossa. Jo ensimmäinen mutka koettelee taitojani – auto lentää ulos radalta, ja tunnen iskun kehossani. Kokemus tuntuu hämmentävän todelliselta.

– Halusimme toteuttaa simulaattorin, joka antaa mahdollisimman aidon ajokokemuksen oli kyse autosta, helikopterista tai vaikka vuoristoradasta, kuvaa yrityksen toimitusjohtaja Adam Kangastie.

– Laite ei ole pelkkä tuoli ja ratti, vaan siinä on kuusi vapausastetta eli kaikki mahdolliset liikesuunnat. Silti se on niin kompakti, että se mahtuu autotalliin tai olohuoneeseen, jatkaa hallituksen puheenjohtaja Ali Kangastie.

Yritystoiminnassa ovat mukana Alin ja Adamin lisäksi myös suunnittelusta ja muotoilusta vastannut Mikko Hiltunen sekä some- ja markkinointiasiantuntija Oliver Kangastie.

Ali ja Adam Kangasniemi esittelevät yhtä 6DOFin simulaattoreista.

Tuen vauhdittamana ideasta liiketoiminnaksi

Simulaattori-idea syntyi puoliksi sattumalta. Polvivammasta toipuva Ali törmäsi nettiä selaillessaan ajosimulaattoreihin. Heräsi kipinä: voisiko simulaattorin rakentaa itse ja muita paremmin?

Illat ja viikonloput kuluivat autotallissa ensimmäisen prototyypin parissa. Harrastusmielessä lähtenyt idea kasvoi yritykseksi, kun huomattiin, että laite voisi kiinnostaa muitakin. Kunnan yritysneuvoja kannusti hakemaan Leader-tukea kehitystyöhön. Tuen avulla yritys pystyi parantamaan laitteiden tekniikkaa, hiomaan ohjausjärjestelmiä sekä luomaan yritykselle ammattimaiset verkkosivut ja mainosmateriaalia.

– Leader-tuen hakeminen oli helppoa, ja neuvojalta sai aina apua tarvittaessa. Ilman tukea olisimme joutuneet tinkimään suunnitelmista, yrittäjät kertovat.

Simulaattoreita on kehitetty ja testattu muun muassa Ali Kangasniemen autotallissa.

Ajosimulaattoreilla ei ole rajoja

Tällä hetkellä yritys panostaa simulaattorien vuokraukseen tapahtumiin, yritysten virkistyspäiviin ja messuille. Nyt tavoitteena on laajentaa myyntiin ja tuoda kuuden vapausasteen simulaattorit entistä useamman saataville.

Vaikka toimintaa pyöritetään Pohjois-Pohjanmaalta, kiinnostus on valtakunnallista sekä valtakunnan rajat ylittävää.

– Etelä-Suomessa ja Euroopassakin olisi meille kysyntää, mutta logistiset haasteet vaativat vielä ratkaisua, yrittäjät kertovat.

Katso videolta, miltä rallisimulaattorilla ajo näyttää:

 



Muita uutisia