Nuoriso Leader työllisti 66 nuorta – lisää rahoitusta tarjolla myös projekteille
Vuoden 2024 aikana nuorisotyöryhmä kehitti aktiivisesti Nuoriso Leader toimintaa eteenpäin. Nuoriso Leader -rahoitusta myönnettiin runsaasti yrityskokeilulle: tuki työllisti yhteensä 66 nuorta. Tulevaisuudessa kaivataan lisää hakemuksia myös vapaamuotoisiin projekteihin, kuten tapahtumiin ja yhteisiin hankintoihin.

Kuluneen vuoden aikana nuorisotyöryhmä panosti Nuoriso Leader toiminnan kehittämiseen ja markkinointiin
Vuosi 2024 oli nuorisotyöryhmälle aktiivinen: kokousten lisäksi he osallistuivat tapahtumiin ja infoihin sekä kehittivät Nuoriso Leader -toimintaa eteenpäin.
Vuoden aikana
– osallistuimme 11 toiminta-alueemme tapahtumaan,
– järjestimme 6 yhteistyötapahtumaa paikallisten toimijoiden kanssa ja
– pidimme alueella 15 Nuoriso Leader infoa.
Suurimmassa osassa tapahtumia ja infoja oli myös mukana nuorisotyöryhmän jäseniä kertomassa niin rahoituksesta kuin nuorisotyöryhmän toiminnasta. Nuorisotyöryhmän jäsenet osallistuivat myös aktiivisesti nuorisotyöryhmätoiminnan kehittämiseen ja halusivat omalta osaltaan lisätä Nuoriso Leader tietoisuutta toiminta-alueellamme.
Nuoret suunnittelivat Nuoriso Leaderille oman pakopelin sekä olivat toteuttamassa Nuoriso Leaderin omaa mainosvideota.
Nuorten yrittäjyys jatkaa vahvana toiminta-alueellamme
Vuoden 2024 aikana vastaanotimme yhteensä 79 rahoitushakemusta, joista myönteisen päätöksen sai 57 kappaletta. Myönteisistä päätöksistä 51 oli yrityskokeiluja, joiden kautta työllistyi yhteensä huimat 66 nuorta!
Nuoret tarttuvat toiminta-alueellamme yrittäjyyteen innokkaasti – tuimme vuonna 2024 enemmän yritys- kuin vapaamuotoisia rahoitushakemuksia. Toiminta-alueemme sekä koko maakuntamme vahvuus on yrittäjyyskasvatus ja aktiiviset toimijat, jotka innostavat nuoria kokeilemaan yrittäjyyttä esimerkiksi kesätyön merkeissä.
Vapaamuotoisia projekteja rahoitimme yhteensä kuusi kappaletta, joista viisi oli tapahtumia. Tapahtumia sekä yhteisiä harrastusvälinehankintoja toivoisimme alueeltamme nousevan enemmän. Panostamme viestinnässä sekä tiedottamisessa enemmän vapaamuotoisten projektien markkinointiin ja toivomme, että saamme vuonna 2025 enemmän hakemuksia myös niihin.
Kaiken kaikkiaan rahoitettujen projektien toteuttamiseen osallistui 89 toiminta-alueen nuorta ja rahaa projekteihin myönnettiin yhteensä 21 551,33 euroa.

Vuosi 2025 tuo tapahtumia ja kansainvälisyyttä
Vuosi 2025 on lähtenyt tapahtumien ja infojen merkeissä mukavasti käyntiin. Valmistaudumme myös kevään nuorisovaihtoon Unkariin yhdessä Nousevan Rannikkoseudun Leaderin nuorten kanssa. Helmikuussa nuorisotyöryhmä kokoustaa ensimmäisen kerran vuodelle 2025, viettäen samalla yhteistä ryhmäytymispäivää. Luvassa on mm. uuden kauden suunnittelua sekä tulevien tapahtumien läpikäymistä yhdessä. Olemme keväälläkin mukana useissa tapahtumissa toiminta-alueellamme. Onko sinulla idea tapahtumasta tai hankkeesta? Ota rohkeasti yhteyttä – suunnitellaan yhdessä, miten voimme tehdä siitä totta!
Seuraa nuoria somessa:
IG @nuorilleoulunseutu TikTok @nuorilleoulunseutu Tutustu Nuoriso Leaderiin